غلط ایران منافقین تروریستی امام خمینی تروریست ها

غلط: ایران منافقین تروریستی امام خمینی تروریست ها رحلت امام خمینی بین الملل ایران

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری آیا فیلم‌های نوروز امسال کمتر فروختند؟

با وجود تجربه چند سال اخیر و استقبال مخاطبان از فیلم‌های اکران نوروز، سینمای کشور عزیزمان ایران امسال گیشه چندان پررونقی را تجربه نکرد.

آیا فیلم‌های نوروز امسال کمتر فروختند؟

آیا فیلم های نوروز امسال کمتر فروختند؟

عبارات مهم : سینما

با وجود تجربه چند سال اخیر و استقبال مخاطبان از فیلم های اکران نوروز، سینمای کشور عزیزمان ایران امسال گیشه چندان پررونقی را تجربه نکرد.

به گزارش خبرآنلاین، چند سالی است سینمای کشور عزیزمان ایران در ایام نوروز، اکران عید، گیشه نسبتا موفقی را تجربه می کند و به علت وقت بیشتری که مخاطبان و علاقه مندان به سینما دارند در این ایام سینماها رونق بیشتری را به خود می بینند. جدای از بحث تعداد مخاطبانی که به سینما می روند رونق گیشه که به رشد اقتصادی سینما نیز کمک می کند بحث قابل توجهی است که بسیار نیز مورد توجه قرار می گیرد. اکران نوروز وقت خوبی جهت سازندگان آثار است و به نوعی چشم امید تعداد زیادی از فیلمسازان، تهیه کنندگان و پخش کنندگان به این ایام است و از آنجایی که تجربه در دو سه سال اخیر ثابت کرده که فیلم ها به خصوص فیلم های کمدی در اکران عید فروش بیشتری می کنند خیلی از تهیه کنندگان ترجیح می دهند مخاطبان در ایام عید فیلمشان را روی پرده ببینند.

اما از آنجاییکه هیچ روند و روالی در سینمای کشور عزیزمان ایران قابل آینده نگری نیست نمی توان هر لحظه هم انتظار گیشه ای گرم و پررونق را در ایام عید داشت. همانطور که امسال نیز در مقایسه با سال گذشته روند استقبال مخاطبان از فیلم های روی پرده با وجود تنوع ژانری که به چشم می خورد نه تنها جهشی صعودی نداشت بلکه افت نیز پیدا کرد.

وقتی به جای رشد مخاطبان افت می کنند

استقبال از فیلم های اکران نوروز امسال و سال گذشته نه تنها به یک اندازه نبود بلکه شاهد افت فروش فیلم های امسال در مقایسه با آثاری که در اکران عید سال گذشته روی پرده رفتند نیز بودیم. سال گذشته دو فیلم کمدی «خوب بد جلف» و «گشت 2» به فروش بالایی دست پیدا کردند که هر دویشان هم در ژانر کمدی بودند، «سه بیگانه» هم دیگر اثر کمدی اکران سال گذشته بود که آن هم با توجه به شرایط اکرانش نسبتا پرفروش بود، گرچه به پای دو فیلم اولی نرسید و با فاصله از آنها ایستاد. امسال نیز سه فیلم «مصادره»، «خرگیوش» و «لونه زنبور» از آثار کمدی بودند که روی پرده رفتند ولی فروش هیچ کدامشان به اندازه رقمی که سال گذشته هر کدام از فیلم ها داشتند نرسید.

با آخر یافتن تعطیلات نوروز و بررسی میزان فروش فیلم ها و البته با در نظر گرفتن زیاد کردن قیمت بلیت های سینما به 15 هزار تومان می توان نتیجه گرفت که تعداد مخاطبانی که امسال به سینماها رفتند در مقایسه با سال گذشته افت داشته است.

افزایش فروش، کم کردن مخاطب

نوروز 96 شش فیلم «خوب بد جلف»، «سه بیگانه»، «ماجرای نیمروز»، «گشت۲»، «آباجان» و «یک روز بخصوص» مجموعا با یک میلیون هفتصد و هفتاد هزار مخاطب و شانزده میلیارد و پانصد میلیون تومان فروش داشتند که این آمار مربوط به 25 اسفند ماه تا 13 فروردین است.

نوروز امسال یک فیلم به تعداد فیلم های اکران نوروز اضافه شد سالنهای بیشتری هم به پخش فیلم های سینمایی پرداختند، ولی از همان 25 اسفند ماه تا 13 فروردین هفت فیلم «مصادره»، «لاتاری»، «به وقت شام»، «فراری»، «لونه زنبور»، «خرگیوش» و انیمیشن «فیلشاه» مجموعا یک میلیون و سیصد و نود و دو هزار مخاطب و هجده میلیارد و نهصد و هشتاد میلیون تومان فروش داشتند.

مقایسه این دو عدد به خوبی نشان می دهد که امسال حدود 370 هزار نفر مخاطب کمتری به سالن سینما جهت تماشای فیلم های اکران نوروزی رفته اند.

البته عدد فروش فیلم ها نسبت به سال گذشته در این مقطع رشد داشته که آن را به وضوح می توان مرهون بلیت های 15 هزار تومانی دانست.

آیا فیلم‌های نوروز امسال کمتر فروختند؟

کمدی هایی که می فروشند، ولی نه مثل گذشته

امسال «مصادره» به عنوان پرفروش ترین فیلم نوروز تا کنون در صدر جدول پرفروش ها واقع شده است است که تا هفته گذشته حدود 590 هزار مخاطب داشته، این در حالی است که سال گذشته «گشت 2» با حدود 800 هزار مخاطب و «خوب بد جلف» با 600 هزار مخاطب رتبه بالاتری را نسبت به این فیلم داشتند. کم فروش ترین فیلم اکران نوروز سال گذشته «یک روز بخصوص» بود که تا پااین 13 فروردین ماه 45 هزار مخاطب داشت ولی این تعداد مخاطب جهت فیلم «فراری» که کم فروش ترین فیلم امسال است هم به 13 هزار تماشاگر کم کردن پیدا کرده است.

یک آمار متفاوت

نکته جالب در این میان ولی آمار و اطلاعاتی که شرکت سینمایی منتشر کرده و در آن مدعی رشد مخاطبان سینما در ایام عید به نسبت سال گذشته شده است است.

سازمان امور سینمایی بر اساس آمار موسسه سینماشهر و بنابر فروش مکانیزه سینماهای سراسر کشور اعلام کرده است که سینمای کشور عزیزمان ایران در سیزده روز ابتدایی سال 1397 مجموعا یک میلیون و 934 هزار و 783 نفر مخاطب را جذب کرده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال 96 با رقم یک میلیون 628 هزار و 763نفر رشدی معادل 18.8 درصد را شاهد بوده است.

با وجود تجربه چند سال اخیر و استقبال مخاطبان از فیلم‌های اکران نوروز، سینمای کشور عزیزمان ایران امسال گیشه چندان پررونقی را تجربه نکرد.

این در حالی است که آمار و ارقام فروش فیلم ها از یک سو و تقسم آن بر قیمت بلیت های سینما می تواند به شکل واضح تری میزان کم کردن مخاطب را نسبت به سال گذشته عیان کند و روشن نیست ملاک شرکت سینمایی جهت ارائه این آمار دقیقا کدام رقم قیمت بلیت ها بوده است.

همچنین بر اساس همین آمار، سینمای کشور عزیزمان ایران در سیزده روز ابتدایی سال 1397، 21 میلیارد و 583 میلیون تومان فروش داشته است که در مقایسه با مدت مشابه در سال 96 با فروشی معادل 16 میلیارد و 111 میلیون تومان شاهد 33.9 درصد رشد فروش بوده ایم. این مقایسه در حالی صورت می گیرد که سال گذشته قیمت بلیت سینما ده هزار تومان بود و امسال شاهد رشد قیمت ها نیز بودیم.

با توجه به اکران سه فیلم کمدی در نوروز امسال، و نبود رونق مورد انتظار در اکران این عنوان مطرح می شود که نبود تبلیغات مناسب، قطع شدن پخش تیزرهای ماهواره ای که تاثیر زیادی در فروش فیلم های ایرانی داشتند و حتی زیاد کردن قیمت بلیت سینماها را می توان از دلایل کم کردن استقبال مخاطبان از فیلم ها دانست.

واژه های کلیدی: سینما | مخاطب | نوروز | میلیون | نوروزی | نوروز 96 | سینمای | مقایسه | سینمایی | ایام نوروز

آیا فیلم‌های نوروز امسال کمتر فروختند؟

آیا فیلم‌های نوروز امسال کمتر فروختند؟

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog